VNITŘNÍ ORGÁNY, díl desátý: JÁTRAElement dřeva v těle kromě žlučníku zastupují také játra. Tento největší vnitřní orgán funguje jako obrovská metabolická továrna, má nezpochybnitelnou úlohu při detoxikaci organismu a čistí krev od tučných či toxických komponent. Jsou maximálně činná v nočních hodinách, zejména v čase po půlnoci až ke třetí hodině ranní. Skrze játra proudí tělem duchovno a vztahuje se k nim velmi mnoho emocí, z nichž nejsilněji působí zlost a hněv.

Dle viscerosomatiky se na činnosti jaterního parenchymu podílejí tyto svalové skupiny:

- rombické svaly (svaly mezi lopatkami a páteří) - prsní svaly (zejména část odstupující od hrudní kosti a žeber)

Játra vynikají ohromnou schopností sebeobnovy. Víte, že když ztratíte až cca 70% jaterní tkáně, játra jsou schopna během několika měsíců dorůst do původní velikosti? Zároveň však pokud játra selžou ve své funkci, velmi rychle se dostavuje kolaps celého vnitřního systému, zavodnění a nevratná poškození mozku.

Skrze játra probíhá nejen látková přeměna makroživin, ale též energetika emoční. Psychosomatická nerovnováha se projevuje v podobě podrážděnosti, přecitlivělosti, přemotivovanosti, přilišného plánování a organizace, puntičkářství. Navenek to může vypadat jako impulzivní výbuch nebo naopak jako nucená sebekontrola, úzkostlivá opatrnost, neochota. Typickými rysy dysbalance jater jsou potřeba se neustále něčím chlubit, vytahovat, povyšovat a zároveň v sobě dusit vztek a zlost na ty, kterým se očividně v životě daří. Vzpomínám si na pána, co si při terapiích stěžoval na bolesti v hypogastriu (podbřišku) a neustále předhazoval, jak se kolegovi v práci daří a jemu pořád ne, i když dělá všechno dobře. Nakonec přes rty sykl: „To bych si nejradši vyrval játra!“

Náprava spočívá (kromě velmi známé detoxikace ostropestřecem) v ochotě naslouchání... vyslechnout druhou stranu, přijmout její názor. Sundat si růžové brýle, kterými skvěle klamu sám sebe a podívat se na problém s odhodlaností jej řešit. Naplnit svojí esenciální studnu tím, čím chce a potřebuje být naplněná, ne jen tím, čím si MYSLÍM, že chce být naplněná! Najít vlastní smysl života, protože jak řekl anglický režisér a scénárista Ralph Smart: „Život bez smyslu je jako řeka bez vody, přišel jsi sem, abys aktivoval svůj dar, nenech se nikým zastavit!“ Tečka.

Fyzicky lze činnost jater podpořit polohou, kterou vidíte na fotce. Palce tisknou nehtové lůžko palce nohy a vizualizuji si zelenou, ještě lépe limetkovou barvu. Též výborné je cvičení čchi kungu Napínání luku k sestřelení dravce.

Blížíme se pomalu ke konci, příští neděli nás čekají plíce. Do té doby se mějte krásně.

Honza.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše