VNITŘNÍ ORGÁNY, díl devátý: ŽLUČNÍK

Aktualizováno: 7. dub 2019


Přátelé, vstupujeme do poslední třetiny pomyslných orgánových hodin a dveře do ní nám otevírá žlučník. Spolu s játry zastupuje element dřeva, období vhodné pro jeho očistu je v periodě roku na jaře, konkrétně v měsíci březnu. Jeho funkcí jest úprava, především zahušťování žluči, a napomáhá celému mechanismu trávení.

Dle viscerosomatiky se na jeho činnosti podílí tato svalová skupina:

- sval zákolenní

Minulý týden přišla na svalové vyšetření paní středního věku, od pohledu ostrý a rázný člověk. Sotva dosedla na židli, ihned z ní vystřelila a dřív než jsem se jí vůbec stačil zeptat na důvod její náštěvy, z ní začalo padat: „Já teda nevím, jestli to k tomu patří, ale už mě všichni pěkně serou! A víte co? Já na ně taky seru! Protože tohle je vo nervy, furt jen tohle, sem, tam, běž, dones! Sem snad ňákej pes nebo co? Jo a sem teda pořád vytočená a dycky mi takhle (názorně demonstruje) tepe tady vzadu na hlavě a mám čelisti a tváře jak ve svěráku. A v noci se budím a kolikrát nevím, kde sem, potím se a někdy mám i třes a zimnici.“ … (sedá si, vzdychne)... „A stejně je to kráva!“ vylétne z ní v další vteřině. Kdo, ptám se. „Ta malá, špekatá, co sedí v kanclu naproti... jak vona na mě promluví, to se mi dycky hne žluč v těle.“ … A pak to pokračovalo ještě několik dalších minut a v diagnostice se nám pak zobrazily jako nejvíce zatížené orgány: pravá plíce, játra a žlučník.

Myslím, že vám je nyní trochu více zřejmé, jaké emoce se hromadí ve žlučníku a jakými projevy je můžeme našimi smysly zaznamenat. Všudypřítomný vztek, hněv, zlost, závist, nenávist nebo agresivita... to všechno je nevědomě vrháno na okolí tak, jako bezedný katapult chrlí své ohnivé projektily do zástupu nepřátel. Člověk trpící na problémy se žlučníkem se podvědomě též cítí být oponujícím, tzn. stojícím za oponou, neschopen přímé účasti na jevišti (ve svém životě).

Psychosomatickými projevy nerovnováhy žlučníku jsou stavy depresí, chaotičnost, nutkání k produkování jakékoliv činnosti, nadměrná a nepřiměřená až hysterická reakce na stresové podněty, na druhou stranu ustrašenost a nesmělost, prudké stažení se do sebe následované zaseknutím se nebo naopak výbuchem. Celotělová tenze, nemožnost se uvolnit. Chybí životní cíl.

Náprava spočívá ve schopnosti a umění odstoupit si od svých agresivních útoků s cílem destrukce soupeřova názoru. Vyslechnout a přijmout sdělení opačné strany barikády. Nelpět za každou cenu na sobě, své „pravdě“ a pocitu, že odcházím z každého dialogu jako vítěz co nutně musel převálcovat svého oponenta. Pročistit své ego od agresivity, hněvu a vzteku, abychom nedopadli jako z citátu od českého básníka a přírodovědce Milana Kenda: „Na polikliniku mám blízko, co by žlučovým kamenem dohodil.“

:)

Fyzická poloha napomáhající energetické rovnováze žlučníku je zobrazena na fotce. Skvělé je též cvičení „Oddělení nebe a země“ z čchi kungu.

Příští neděli pokračujeme symbiotickým orgánem, kterým jsou játra. Mějte fajn dny a my jdeme na italskou zmrzlinu

:)

Honza.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše