VNITŘNÍ ORGÁNY, díl druhý: SLINIVKA BŘIŠNÍ, SLEZINA

Aktualizováno: 7. dub 2019

Orgánové hodiny se o kousek posunuly a po žaludku, který měl prostor minulou neděli, dnes zaměřuji pozornost na slinivku břišní a slezinu, orgány elementu Země. Slezina spolu se žaludkem rozvádí energii přijatou ve stravě po celém těle. Slinivka je žláza s podvojnou sekrecí, vylučuje trávicí enzymy a hormony důležité pro regulování hladiny cukru v kvi.

Dle viscerosomatiky ovlivňují činnost těchto orgánů svalové skupiny:

- široký sval zádový - střední část trapézového svalu - trojhlavý sval pažní

Z vlastní praxe při vyšetřování těchto svalů vím, že především první dva zmíněné vykazují ve své funkci velkou oslabenost. Děje se tak i proto, jelikož při posilování bývají obě svalové skupiny vystavené nadměrné zátěži, než kterou jsou v dané chvíli schopné zvládnout.

Pohledem psychosomatickým spatříme, že s onemocněními sleziny a slinivky se pojí jistá zatvrzelost a zkostnatělost v myšlení, zaseknutí v událostech dávno minulých, nedůvěřivost, utkvělé představy s tím nejčernějším koncem, žárlivost, zanedbávání svých skutečných potřeb, sebeobviňování, smutek, rezignace... ano a je to právě rezignace, která pak velmi urychluje proces tvorby nemoci, rezignace projevující se v mnoha oblastech života, např.: proč bych měl mít rád život, když přináší samá utrpení, bolesti, starosti... proč bych měl chtít mít jinou práci, když sice tahle mě nebaví, ale mám tu dobré peníze... proč bych měl hledat jiný vztah, když tady mám svý jistý, no a že mi spousta věcí nevyhovuje, to nějak překousnu, začínat něco nového na to jsem moc otupělej a stejně: zamilovanost vyprchá brzy vždycky a všude... Tato rezignace na život a jeho prožívání vytváří na buněčné úrovni totální chaos, neuspořádanost a časem si buňky začínají dělat, co se jim zlíbí. Protože jim chybí organizace a jednotný záměr, kope každá sama za sebe a ve své egocentričnosti se třeba rozhodnou přestat umírat. Jenže jim nedochází, že tento bezcílný a bezduchý „život“ paradoxně likviduje celý organismus. Nemoc skrytou pod tímto mechanismem pojmenováváme jako rakovinu.

Náprava spočívá v okamžitém rozhodnutí a chtění žít. V prožívání života skrze esenciální hodnoty, jakými jsou jednota, porozumění, láska, vnitřní síla, stabilita. Velmi důležité je slovo: okamžité. Tzn.: ne, že začnu žít, až budu mít jinou práci, jiného partnera, více peněz atd. … Ne, hned TEĎ! Rozhodnutí v tomto oka mžiku a s fokusem na život, né na nemoc. Začnete dávat pozornost životu, žijete... dáváte-li pozornost nemoci, vyživujete ji a ona poroste. Někdy ovšem člověk potřebuje nemoc k tomu, aby se vrátil do života. Básník Christian Morgenstern řekl: „Zdravý člověk je krásný, ale musí na něj přijít také trochu nemoci, aby se stal krásným také duchovně.“ Chápete?? Egocentricky chovající se buňky bez ducha. K životu ale potřebujeme tělo, ducha i duši. Jednotu.

Cvičení napomáhající energetické rovnováze sleziny a slinivky jsou zobrazeny na fotkách. Výborná je též sestava čchi kungu Osm kusů brokátu s vědomou pozorností v každé poloze. V pátek u Malého jezu ji projdeme.

A příští neděli pokračujeme, tentokráte to bude srdeční záležitost:)

Honza.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše