VNITŘNÍ ORGÁNY, díl osmý: TROJITÝ OHŘÍVAČ


Dnešní díl bude trochu specifický. Trojitý ohřívač (též zářič) totiž není vnitřní orgán v pravém smyslu slova. Má sice pojmenování, ale je nehmotný. Svojí podstatou ho můžeme připodobnit k čakrám, energetickým vírům, které jsou původně definovány v sanskrtských tradicích v Indii a jihovýchodní Číně. V čchi kungu zase odpovídá třem elixírovým centrům, tzv. dan tienům. A co to tedy vlastně je? Trojitý ohřívač představuje esenciální energii, která řídí, živí a chrání tok energie a tekutin podél všech drah a cirkuluje všemi částmi těla. Zahrnuje v sobě tři části:

- Horní (mlha, dýchání) – rozdmýchává ochrannou energii přijatou z žaludku a sleziny (z potravy), která pak jako „mlha“ obohacená o kyslík prostupuje a teče tělem.

- Střední (mokřad, trávení) – tráví a separuje energii na tu, se kterou tělo dále pracuje, a na tu nepotřebnou, kterou je třeba vyloučit. Stejně jako v mokřadech, bažinách a tůních tak i zde dochází k přeměně, kvašení, rozkladu, vzniku čistoty i kalu.

- Dolní (kanál, vylučování) – pokračuje v rozkladných procesech a velmi významně se angažuje v metabolismu vody. Je spojen s elementem vody a ohně. Připodobňuje se ke stoce, kanálu, kterou odchází odpadní látky ven z těla.

Dle viscerosomatiky se na činnosti tohoto komplexu podílejí tyto svalové skupiny:

- zevní rotátory pažní kosti (malý sval oblý, podhřebenový sval) - krejčovský sval (nejdelší sval v těle, mezi pánví a kolenem)

Trojitý ohřívač lze ve hmotné úrovni s jistou nadsázkou přirovnat k míšnímu systému. Sdruženým orgánem je osrdečník. V psychické sféře se jeho nerovnováha projevuje zejména přehnanou až úzkostnou starostlivostí o sebe a blízké, též depresemi, vznětlivostí, neochotou. Na fyzickém těle se často objevují měkké otoky, zadržování vody, nadýmání, plynatost, pocity plnosti, dušnost, kručení v břiše, poruchy termoregulace a lymfatických tkání, otoky tváří a za ušima.

Nápravná činnost je pro běžného středoevropského člověka trochu vzdálená. V Číně jsem nebyl, ale někteří známí vypráví, že skutečně v parcích praktikuje mnoho lidí pomalá a jemná energetická cvičení, která toky prazákladní energie podporují. V našich parcích či zelených prostranstvích musíme nejprve posbírat odpadky a plechovky od piva (viz minulý týden po příchodu k Malému jezu) a teprve poté se začít věnovat revitalizačním aktivitám. Takže fyzicky trojitému ohřívači přispějete cvičením jógy (hathajógy, mahajógy) nebo čchi kungu. A samozřejmě pravidelnou meditací, která harmonizuje a kalibruje mozkové hemisféry. Myslitel a duchovní učitel Sri Chinmoy o meditaci řekl: „Meditace nám umožňuje shůry přitáhnout duchovní světlo a vlastní vědomí rozšířit tak, aby se naše schopnost přijímat zvýšila.“

No fotce je zobrazená poloha pro fyzickou energetizaci trojitého ohřívače. Zatímco u osrdečníku prostředníky překrývají ukazováky, u ohřívače překlenují prsteníky. Pozornost vedu po dráze od prsteníků, přes předloktí, paži, rameno, krk, ucho a vnější koutek oka. Výborné cvičení pro regulaci ohřívače je taktéž Podepření oblohy ze sestavy Ba Duan Jin (Osm kusů brokátu).

Příští víkend budu psát text ke žlučníku ze slunné Itálie. Do té doby mějte pohodové dny.

Honza.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše